Přesun na obsah

Kardinál Vlk oceněn při děkování dárcům kostní dřeně

28. 4. 2007

27. dubna v Obecním domě v Praze proběhlo každoroční slavnostní Poděkování dárcům kostní dřeně zapojených v programu Nadace pro transplantace kostní dřeně. Transplantace dřeně se využívá jako poslední možnost záchrany života u nemocných chorobami krve a nádory. Za 15 let své existence nadace zprostředkovala záchranu života již 400 pacientům. Do slavnostního předávání cen přítomné skupině letošních dárců se zapojil Kardinál Miloslav Vlk, který je spolu s první dámou Livií Klausovou a herečkou Jiřinou Jiráskovou jedním z patronů nadace.

Na slavnostním večeru byli oceněni jednak dárci dřeně, kteří podstoupili odběr svých krvetvorných buněk pro záchranu života neznámých pacientů a současně vybrané osobnosti či společnosti, kteří v předchozím období programu nejvíce pomohli.

Kardinál Vlk s Jiřinou Jiráskovou v průběhu večera převzal děkovné ocenění za 15 let veřejné podpory nadace. „V Bibli se říká, že nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí vlastní život za druhé. Darovat kostní dřeň znamená darovat někomu konkrétnímu život, ovšem děje se to úplně ve skrytosti“, řekl. Zásadou dárcovství dřeně je, že darující a obdarovaný o sobě nevědí. Organizátoři učinili tentokrát výjimku a připravili účastníkům malé překvapení, když v sále navzájem seznámili dárce Petra Papeže s patnáctiletou Sabinkou, které vrátil život právě jeho kostní štěp.

Český národní registr dárců v současnosti disponuje 27 tisíci dobrovolných dárců dřeně a je napojen na celosvětový registr s více než 10 miliony dobrovolných dárců. Český registr je přitom čtvrtý největší na světě.

Více se můžete dočíst zde.


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka