Přesun na obsah

Kardinál Vlk posvětil Komunitní centrum na Jižním Městě

26. 5. 2007
Za účasti asi tisíce věřících, sponzorů a příznivců a za značné pozornosti médií proběhlo slavnostní požehnání kostela a Komunitního centra Matky Terezy na stanici metra Háje na pražském Jižním Městě.
"Jsem rád, že jsem se tohoto dne dožil", řekl v úvodu kardinál Miloslav Vlk, který vedl celý obřad. Byl při něm posvěcen oltář, požehnáno nové sedaldo, čtecí pult (ambon), svatostánek, zpovědní místnost, křížová cesta a socha zmrtvýchvstalého Krista z dílny mistra Trubače.
 
Stavbu, která vznikala roky, vybudovala firma Metrostav ve spolupráce se stavebním a ekonomickým odborem pražského arcibiskupství a vznikla podle návrhu architektky Vítězslavy Rothbauerové. Do oltáře kardinál Vlk při svěcení uložil ostatky blahoslavené matky Terezy z Kalkaty, patronky chrámu, které k této příležitosti přicestovaly z Indie. Slavnosti byl přítomen starosta Městské části Praha 11, Dalibor Mlejnský, pražská komunita Misionářek lásky (sester Matky Terezy) spolu s jejich regionální představenou, sestrou Joseph, která zastupovala hlavní představenou z Indie, matku Nirmalu, přímou nástupkyni Matky Terezy.
 
Zúčastnil se i textař Michal Horáček, který Komunitnímu centru propůjčil na veřejnosti svou tvář.
Stavba, která bude celkem stát 116 milionů Kč byla zaplacena zatím zčásti: 56 mil. Kč pražské arcibiskupství, 16 mil Kč zprostředkoval přímo kardinál Miloslav Vlk svými kontakty na sponzory, 2 mil. Kč místní farnost Praha  Chodov. "Na dalších 35 mil. Kč si farnost vzala úvěr, za který ručí Arcibiskupství pražské", řekl místní duchovní správce, Karel Kočí. Vzpomněl při té příležitosti na všechny své kněžské předchůdce v chodovské farnosti, kteří se zasloužili o její rozvoj od vojenského stanu k bohoslužbám, přes stavbu nové fary a pronájem bývalé školky jako křesťanského centra až k budově komunitního centra.
 
Ve svém kázání kardinál Vlk vyzdvihl duchovní rozměr celé stavby. "Kostel sám by zde byl k ničemu, kdybyste tu nebyli vy, kteří sami jste chrámem Božím a kteří z něj činíte živou stavbu, nezapomínejte na to", řekl přítomným.
 
V závěru kardinál Vlk seznámil přítomné se svými dalšími plány na stavbu podobných center v dalších oblastech Prahy, kde chrámy scházejí.
"Nyní je na řadě Černý most", řekl. Připomněl také, že za krátkou dobu své existence si moderní stavba vysloužila pochvalnou kritiku některých odborníků na architekturu.

Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka