Přesun na obsah

Živohošť oslavila 950 let svého trvání

3. 9. 2007
V sobotu 1. září sloužil kardinál Miloslav Vlk slavnostní bohoslužbu na louce před kostelem svatých Fabiána a Šebestiána ve staré Živohošti.
Tento den si místní připomněli posvěcení svého kostela a také 950 let od první písemné zmínky o své obci konkrétně v listině litoměřického proboštství. Obec stará Živohošť byla zatopena při budování vltavské kaskády, zůstaly zde pouze kostel a hojně navštěvované rekreační středisko.
Ve své homílii kardinál Vlk mimo jiné ocenil přínos místního starosty Jiřího Šťástky o rozvoj obce a jeho spolupráci s místní farností a také historický význam této obce.
Na snímku kardinál Vlk s P. Josefem Andrejčákem, místním farářem, členem rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. Tento řeholní řád, jediný řád českého původu, založila ve 13. století královská dcera sv. Anežka Česká, kterou svatořečil papež Jan Pavel II. pouhé tři dny před začátkem sametové revoluce 14. listopadu 1989.
Farnost Živohošť, Nový Knín a další jsou svěřeny právě do péče  řádu křížovníků s červenou hvězdou. Velmistr řádu P. Jiří Kopejsko při mši ocenil přínos faráře Andrejčáka křížovnickým farnostem.
Na závěr mše pražský arcibiskup požehnal stuhy k praporům místního sboru dobrovolných hasičů, který tohoto dne oslavil 80. výročí svého založení. Do farnosti Živohošť spadá také nově postavený klášter sester trapistek v Políčanech. Jednu ze sester zachycuje snímek.
 

Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka