Přesun na obsah

Panna Maria z Aparecidy- patronka Brazílie bude instalována ve Střední Evropě

16. 9. 2007

Panna Maria z Aparecidy- patronka Brazílie bude instalována ve Střední Evropě

Soška patronky Brazílie- číslovaná faksimile, jejíž zatím jediný exemplář v Evropě se nachází v Portugalsku- bude po boku Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné, v hlavním městě České republiky.

Brazilský arcibiskup Dom Raymundo Damasceno Assis a kardinál Miloslav Vlk dne 17. září provedou slavnostní akt instalace. Svou účast na slavnosti již přislíbili vysocí představitelé České republiky.

Slavnostní instalace je výsledkem prosby, se kterou se na brazilské podnikatele obrátil brazilský velvyslanec v České republice, pan Affonso Massot, když na sklonku loňského roku navštívil São Paulo. Tehdy velvyslanec požádal o pomoc podnikatele, mezi nimi Paula Skafa, prezidenta Federace průmyslu státu São Paulo a Fernanda Arruda Botelho z Institutu Arruda Botelho, aby přivezli sošku Panny Marie z Aparecidy do kostela Panny Marie Vítězné, který každoročně navštíví tisíce Brazilců a katolíků celého světa.

Po slavnostním ceremoniálu bude následovat recepce v nedalekém Michnově paláci.

 

Historický příběh

V roce 1717 v přístavu Iguaçú, státu São Paulo, Brazílie, v době velmi chudé na ryby, tři rybáři vhodili svou síť do moře a vytáhli ji prázdnou až na malý předmět ležící na samém dně sítě.Byla to 39 cm vysoká terakotová soška s odlomenou hlavou. Rybáři vhodili svou síť znovu do moře a tentokrát vylovili malou hlavičku. Když přiložili hlavičku k tělu, zjistili, že se jedná o sošku Neposkrvněného Početí Panny Marie. Když vytahovali síť potřetí ,byla plná ryb. A rybolov byl i nadále tak hojný, že si rybáři a jejich rodiny uvědomili, že to mohl být jen zázrak.

Protože se objevila tak záhadně, stala se soška známou jako zjevení – „Aparecida“, jméno, jež zakotvilo v lidové zbožnosti. První kaple byla postavena v Morro dos Coqueiros, dnes náměstí Panny Maria z Aparecidy. Její inaugurace a tím i vznik osady Aparecida je datován 26. červencem 1745. V roce 1930, papež Pius XI podepsal dekret, kterým byla Panna Maria z Aparecidy prohlášena patronkou Brazílie. Její den je státním svátkem a slaví se 12. října.

Dnes je svatyně Panny Marie z Aparecidy, s její soškou , považována za největší mariánskou svatyni na světě, kterou každoročně navštíví na 7 milionů poutníků. Svatyně se nachází mezi Rio de Janeirem a São Paulem, dvěma největšími městy v Brazílii.

Zdroj: Velvyslanectví Brazílie

Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka