Přesun na obsah

Oslavy 80 let existence kostela sv. Vojtěcha v Dejvicích

6. 11. 2007
 
V neděli 4. listopadu kardinál Miloslav Vlk slavil s místním společenstvím 80 let kostela sv. Vojtěcha, který je součástí areálu Arcibiskupského semináře v Dejvicích. Kostel, podobně jako seminář, vznikl péčí pražského arcibiskupa Františka Kordače v roce 1927. Prvním poválečným správcem byl tehdejší rektor Josef Beran, který byl právě 4. listopadu 1946 odsud jmenován pražským arcibiskupem a později se stal kardinálem. Slavení se účastnili i další duchovní, kteří místnímu společenství sloužili dříve.
 
"Svatý Pavel nám připomíná, že zde nejde pouze o chrám zbudovaný lidskýma rukama, ale že my, zde shromáždění, jsme duchovním chrámem. Každý z nás je stavebním kamenem stavby církve a je naším úkolem usilovat o to, abychom jako dobrá stavba drželi pohromadě. Naším pojivem má být naše vzájemná bratrská láska. Můžeme se jí učit od samotného Ježíše, který projevil přátelství a slitování dokonce i k celníku Zacheovi z dnešního evangelia, který byl opovrhován jako veřejně známý hříšník. I dnes Ježíš vchází jako host a stoluje s námi, slabými lidmi" řekl kardinál Vlk ve svém kázání.
 
Po skončení bohoslužby si kardinál Vlk prohlédl výstavku k pestré osmdesátileté historii Arcibiskupského semináře a kostela sv. Vojtěcha, který za dob komunismu sloužil jako mezinárodní centrála vydavatelství časopisu "Otázky míru a socialismu" vycházejícimu v mnoha jazykových mutacích za účelem šíření komunistické materialistické ideologie. Od r. 1990 jsou seminář i chrám opět v užívání katolické církve a schází se zde jedno z nejživějších společenství věřících u nás.
 
Popisek k fotografii:
Na snímku s P. Vladimírem Málkem, rektorem kostela od r. 2004
Další fotografie si můžete prohlédnout zde.

Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka