Přesun na obsah

Moje věci

14. 12. 2006
Když je někdo kardinálem může se pochlubit spoustou výjimečných věcí. Patří mezi ně i biskupská mitra a berla či červená čepička zvaná solideo.
 
Anebo třeba vatikánský diplomatický pas schovaný do pouzdra z hnědé kůže: "Jezdívám s ním pravidelně do Říma, protože na tamnějším letišti tento pas znají a cestování se tak urychlí. Cestovat s ním přes běžné celnice se nevyplácí. Celníci se nad pasem seběhnou, začnou se mu divit a svolají další a další spolupracovníky, takže tam strávíte dvakrát víc času."
 
Tohle potkalo kardinála i na cestě do Lipska ve vlaku na hranicích v Bad Schandau:
 
"Podal jsem ho celníkovi, který se na něj podíval a vykřikl: Už ho mám! A já se lekl, co jsem to provedl, a on běžel za svým kolegou, a slavnostně volal: Všechny evropské pasy jsem měl už v ruce, jenom tenhle vatikánský ne. A teď ho mám!"
 
Zajímavé vysvětlení má kardinál Vlk k věcem, které používá ke komunikaci: "Růženec je prostředek k meditativní motlitbě, ke vnořování do tajemství Kristova života, kdy v klidu člověk tato tajemství jakoby nechává běžet před svým srdcem a tím se s Kristem kontaktuje. Mobil pro tento kontakt není vhodný, ten se hodí pro spojení mezi lidmi."
 
A poznamenává: "Kontakt s  Bohem je základní, abychom byli schopni kontaktu mezi lidmi."
 
"Nejsem otrokem mobilu, mobil je mým služebníkem. Stejně jako notebook s připojením k internetu."
 
A kde nejčastěji surfuje? "Dívám se na webové stránky našeho arcibiskupství, na české zpravodajské servery a také sleduji, co je nového ve Vatikánu, který má vlastní doménu."
 
I ve čtyřiasedmdesáti letech kardinál Vlk ve volných chvílích sportuje: "Pravidelně vždy v lednu jezdím lyžovat na Zadov, jsou tam výborné běžecké trasy. A navíc je to na Šumavě, kterou mám rád." V posledních letech k lyžování přibyl i bowling: "Chodím ho hrát jednou za čtvrt roku k večeru s přáteli z arcibiskupského semináře." Porazit ho ovšem nejspíš nebude žádná hračka. "Když se daří, padne mi strike i víckrát za hru," prozrazuje.

 

Klíč ke korunovační klenotnici
Je jedním ze sedmi klíčů v této zemi, které se musejí sejít, aby se komora s klenoty dala otevřít. Zatím jsem ho použil třikrát.
 
Mobilní telefon MDA III
Spolehlivý a moderní nástroj pro spojení s lidmi.
 
Růženec
Můj nástroj pro spojení s Bohem.
 
Bowlingová koule
Dostal jsem ji od přátel k loňským Vánocům.
 
Rotoped
Cvičím na něm po večerech, abych při sledování televizních zpráv jen tak neseděl v křesle. Snažím se tím udržovat v kondici.
 
Kardinálský prsten a kříž
Kardinálský prsten dostává každý kardinál při svém jmenování, symbolizuje věrnost úkolu svěřenému papežem před Bohem. Kříž neboli pektorál jsem dostal s dalšími biskupy při návštěvě  papeže  Benedikta XVI. .
 
Šumava
Moje oblíbené místo a zároveň má první štace v malé vesničce Lažiště uprostřed lesů, kam mě estébáci vyštvali z Českých Budějovic. Šumavu jsem si zamiloval a jezdím sem pravidelně.
 
 
Pro MF DNES, text Jan Malinda

Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka