Přesun na obsah

Liberalizace staré latinské mše papežem Benediktem XVI.

10. 1. 2008

Ve Vatikánu začali koncipovat dokument za účelem podrobného rozpracování nedávné liberalizace staré latinské mše papežem Benediktem XVI. Kardinál Tarcisio Bertone řekl, že Vatikán vydá „instrukci“ o tom, jak uplatnit papežův dokument v praxi, jelikož došlo k tomu, co nazval jistými „nevyrovnanými“ reakcemi na něj od té doby, co vešel loni v platnost.

V gestu vůči tradicionalistickým katolíkům Benedikt XVI. uvedl, že faráři mohou celebrovat tridentskou mši, jestliže si to „stálá skupina věrných“ přeje.

Vatikánský státní sekretář Bertone řekl, že připravovaná instrukce stanoví kritéria pro správnou aplikaci papežského dokumentu. Neuvedl však datum jejího zveřejnění.

Někteří obvinili papeže, že nectí učení koncilu, jiní interpretují dokument jako autorizaci návratu výlučně předkoncilního ritu. Obě pozice jsou nesprávné.

Ještě před zveřejněním papežského dokumentu si někteří liberálně zaměření katolíci stěžovali, že papežův krok se rovná popření II. vatikánského koncilu, a někteří biskupové a kardinálové veřejně varovali, že jeho uplatnění vytvoří v církvi trhlinu.

Dokument Benedikta XVI. je snahou nabídnout ruku následovníkům exkomunikovaného tradicionalisty arcibiskupa Marcela Lefebvra, který se rozešel s Vatikánem ve věci koncilních reforem, zejména zavedení nové mše.

Kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka