Přesun na obsah

Synodní okénko 12: Poslední týden

23. 10. 2008

XII. řádné generální shromáždění Synody biskupů se pomalu chýlí ke svému závěru. Kardinál Miloslav Vlk ve svém příspěvku popisuje, jak vznikají závěrečné dokumenty.

 

 

Synodální zasedání se vydává na cestu k závěru. I některé důležité body programu to jasně naznačují. V sobotu 18. října bylo představeno schéma Poselství synodálního shromáždění a proběhla o něm krátká diskuse. Příslušná komise s experty na něm bude ještě pracovat a v pátek 24. října bude závěrečná verze znovu předložena, bude se o ní diskutovat a hlasovat.

Důležitým malým intermezzem prací byla v úterý 21. října volba členů Rady Synody biskupů, která má v následující době na základě Propositiones připravovat návrh budoucího posynodálního dokumentu pro Svatého otce. Zvolili jsme 12 biskupů, po třech ze všech kontinentů. K nim přibudou členové z papežského jmenování.

V úterý 21. října byl předložen seznam Propositiones, návrhů pro Svatého otce, proběhla krátká diskuse v plénu a tyto návrhy pak šly do jazykových kroužků, kde se odehrává hlavní synodální práce posledního týdne, diskuse k nim a návrhy na konečné úpravy. Definitivní seznam Propositiones, po zapracování návrhů z jazykových kroužků, bude předložen, bude o něm hlasováno a bude schvalován v pátek 24. října odpoledne a v sobotu dopoledne. Jejich schválením budou práce zasedání uzavřeny a v neděli bude XII. řádné generální shromáždění Synody biskupů zakončeno slavnostní eucharistií za předsednictví Svatého otce, který bude ve svatopetrském chrámu koncelebrovat se všemi biskupskými účastníky synodálního zasedání…

Kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka