Přesun na obsah

Papežova návštěva v ČR potvrzena

1. 6. 2009

Už při předání pověřovacích listin velvyslance u Vatikánu v předvečer svátku sv. Václava v minulém roce bylo naznačeno, že Svatý otec by rád přijel na pastorační návštěvu katolické církve v ČR. Papež tedy sám vedl iniciativu. (Na tomto webu je ze dne 27. dubna 2009 článek o tom, jak se idea návštěvy vyvíjela.) Biskupská konference v zápětí odpověděla na tento náznak a papeže k pastorační návštěvě pozvala.

O papežově návštěvě se hovoří už několik let a hledal se pouze způsob, jak ji uskutečnit. Poněvadž papež je zároveň hlava státu Vatikán, má jeho návštěva vždy také rozměr státní. Proto Svatého otce pak pozval i prezident republiky. Návštěva se připravuje už řadu měsíců. Biskupové navrhli Vatikánu rámcový program návštěvy. Pak přijel vatikánský „předvoj“ - přípravný tým papežských návštěv. Projednal s biskupy pastorační program a shlédl všechna místa konání programu. Hovořili také s vedoucím protokolu prezidentské kanceláře a v podstatě místa konání programu neoficiálně schválili. Čekalo se jen na oficiální schválení rozhodujících míst Vatikánu.

Vatikán navštívil v uplynulých dnech také prezident republiky Václav Klaus. Při té příležitosti Vatikán oficiálně papežskou návštěvu potvrdil. Bylo třeba takový krok učinit, neboť se předpokládalo, že se při této příležitosti bude hovořit také o plánované návštěvě papeže u nás. Z diplomatických důvodů bylo tedy nutné, aby návštěva byla už oficiálně potvrzena.

Česká biskupská konference už delší dobu koná přípravy organizační i duchovní, protože neoficiálně bylo víceméně jasné, že se návštěva uskuteční. Potvrzením návštěvy se na programu prakticky nic nemění ...

Kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka