Přesun na obsah

Návštěva prezidenta republiky ve Vatikánu

3. 6. 2009

Prezident Václav Klaus byl při oficiální státní návštěvě Vatikánu přijat Svatým otcem Benediktem XVI. Návštěva se uskutečnila kvůli nadcházející cestě Svatého otce do ČR v září tohoto roku. Papež přijímá hlavy státu, když jsou na návštěvě v Římě u italské vlády nebo když požádají o audienci. Tak byl v poslední době u papeže například ukrajinský nebo izraelský prezident... Papež jako hlava státu Vatikán přijímá většinou pouze vrcholné představitele států a nikoli ostatní politiky. V poslední době však přijal bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Po středeční veřejné audienci – jak se to obvykle v takových případech dělá – ho přijal ještě k osobní audienci v salonku auly Pavla VI. S ostatními ministry či politiky jedná většinou „premiér“ Vatikánu, státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone, který navštívil naši republiky při velehradské pouti v minulém roce.

Státní sekretář přijal i našeho prezidenta, poněvadž před návštěvou papeže u nás jsou vztahy mezi Vatikánem a ČR v mnoha směrech nevyřešené a bylo zapotřebí mluvit i o těchto věcech. Jsme poslední zemí v Evropě, která dvacet let po pádu komunismu nemá ještě uzavřenou mezinárodní smlouvu s Vatikánem. Vláda ji sice před sedmi lety podepsala, ale parlament ji neratifikoval kvůli populistickým názorům, které při předložení smlouvy v poslanecké sněmovně poslancům „namluvil“ prof. Pavlíček. Ten nepravdivě tvrdil, že by smlouva příliš „privilegovala“ katolickou církev a diskriminovala církve ostatní. Oba důvody jsou nesmyslné, ale bohužel je tehdy nejen poslanci, ale i někteří nejvyšší politici přijali. Smlouva tak zůstala neratifikována. Ze strany Vatikánu – jak bylo v minulosti vícekrát zmíněno – je smlouva podepsaná a bylo řečeno, že na tahu je český parlament. Stejně tak nebylo dosud vyřešeno majetkové narovnání, přestože církev udělala maximální vstřícné kroky.

Václav Klaus po skončení návštěvy řekl, že se Svatým otcem hovořil „o celé řadě věcí“ a že papežovým názorům na aktuální otázky soudobého světa rozumí. Spolu s kardinálem Bertonem prý probírali „vztahy obou zemí“. Bylo by velmi zajímavé, kdyby pan prezident byl trochu konkrétnější. Z těchto obecných formulací se mnoho nedovídáme. Co se týče smlouvy, je asi těžké mluvit o flexibilitě, poněvadž pro Vatikán je smlouva dojednána a nyní je to věcí našeho parlamentu. Doufejme, že nadcházející pastorační návštěva papeže přinese církvi podporu v její nelehké situaci v našem státě.

Kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka