Přesun na obsah

Některé "katedrální" omyly

27. 8. 2009

V pátek 21. srpna 2009 ve známém pořadu „Uvolněte se, prosím“ uvedl pan Kraus svého hosta pana Zdeňka Mahlera a připomněl, co všechno pan Mahler napsal. Vzpomněl také „skvělou knihu“ – jak řekl – o katedrále. O kritice řady jejích historických omylů se nezmínil. Pobídl svého hosta, aby k soudům o katedrálu řekl své slovo, když má tak široké vědomosti. Pan Mahler na tu chválu ohledně vědomostí řekl, „že to jen předstírá“ – a tady asi mluvil pravdu. Na vybídnutí mávl rukou a řekl, že to už bylo vyřízeno v roce 1918, kdy Hrad byl předán československému lidu. Tady opravdu pan Mahler vědomosti jen předstíral.

Hrad přešel do rukou československého státu jako válečná kořist na náhradu válečných reparací mírovou smlouvou, kterou vítězné mocnosti podepsaly v Saint Germain v roce 1918. Do zemských desek byla jako právní titul nabytí uvedena „válečná reparace“. Tato smlouva vítězných mocností byla pak inkorporována do československého zákonodárství. Je proto možné nahlédnout do seznamu všeho, co se touto smlouvou předávalo. Slovo katedrála se tam ale nenajde, protože nebyla „válečnou kořistí“, ale už někdy v 80. létech 19. století byla zapsána do pozemkových knih při jejich vzniku a vlastník – církev!

Ach, jak primitivně, lacino a naivně lze balamutit neznalé posluchače ... A lidé, kterým nejde o pravdu, ale nechávají se vést emocemi, polykají takovéto „zdechliny pravdy“ od polovzdělaných populistů, kteří dávají průchod své nenávisti vůči církvi. Trochu serióznosti, pane Mahlere ...

Kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka