Přesun na obsah

Kardinál Vlk čestným občanem Staré Boleslavi

12. 8. 2010

(převzato z www.apha.cz)

V odůvodnění udělení čestného občanství můžeme číst: „Jedním z důležitých opěrných bodů působení kardinála Miloslava Vlka v čele české římskokatolické církve byla svatováclavská tradice. Kardinál Vlk rozpoznal a jasně formuloval její nezastupitelný význam pro život národa v nově se integrující Evropě. Svůj niterný zájem na obrození této duchovní tradice jakožto věci veřejného zájmu též deklaroval roku 2003 osobní iniciativou k obnovení svatováclavské poutní tradice v celonárodním měřítku na autentickým místech ve Staré Boleslavi.“

V rozhodnutí zastupitelů města o čestném občanství pro emeritního arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka se dále praví, že v průběhu 7. ročníků Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, kdy se tato duchovní akce postupně stala široce medializovanou ústřední akcí státního svátku Dne české státnosti, upevnil svůj osobní vztah k městu Brandýsu nad Labem – Staré Boleslavi. Jako častý návštěvník věnoval stálou pozornost jeho tradicím a prostřednictvím svých pastoračních návštěv i osobních svazků zde podporoval další rozvoj duchovního života. Za jeho arcibiskupské služby se Stará Boleslav znovu stala aktuálním místem v životě společnosti a tudíž i centrem veřejné pozornosti.

Kardinál Vlk se tak vahou své osobnosti v rámci svého veřejného působení zasloužil o zvýšení prestiže města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Vrcholem jeho zdejšího působení byla návštěva svatého otce Benedikta XVI., která nejen že upozornila na význam staroboleslavských poutních tradic jako duchovního dědictví pozoruhodného v rámci evropských souvislostí, ale s definitivní platností potvrdila přední místo staroboleslavské Národní svatováclavské pouti mezi veřejnými, duchovními a státními akty, manifestujícími úctu k národním duchovním tradicím a k české státnosti, a městu přinesla neopakovatelnou celosvětovou publicitu.

Z osobností, které jsou spjaty s městem Brandýsem nad Labem – Starou Boleslaví a provždy  vstupují do jeho historie, byli  posledních letech čestnými občany jmenováni: armádní generál Ing. Tomáš Sedláček, hrdina bojů II. světové války, Dr. Otto Habsburský, poslanec Evropského parlamentu, prvorozený syn blahoslaveného krále Karla I. Rakouského, a universitní profesor Antonín Líman, rodák ze Staré Boleslavi žijící v Kanadě, přední japanolog a překladatel světového renomé.

(Milan Novák, Aleš Pištora)


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka