Přesun na obsah

První etapa cesty - Nairobi

25. 5. 2011

Po prakticky celodenním letu jsme spolu s doprovodem přistáli v třímilionovém hlavním městě Keni, v Nairobi. Doprovází mne emeritní biskup z Berberati v Středoafrické republice, kapucín, Agostino Delfino, který prožil jako misionář padesát let svého života v Africe. Jako asistent je tu s námi mladý fokolarín Pascal, který studuje v Římě sociální nauku. Pochází z Burundi.

Nairobi je důležité město v nadmořské výšce 1600 m, rozkládající se na velké ploše s mrakodrapy obklopené zelení na východě rovníkové Afriky s řadou satelitních měst. Jsou zde dvě univerzity, jedna je katolická. Desítky řádů tu mají svá formační centra. Město je velmi důležité z mezinárodního pohledu, své sídlo tu mají například různé instituce OSN a jiné důležité mezinárodní úřady. V širším okolí se rozléhají nepřehledné kávové a čajové plantáže. Při výjezdu z města lze na každém kroku vidět, často po obou stranách ulice, propagační tabule kultovních míst nejrůznějších církví a kuriózních sekt. Lidé jsou schopni velkou část nedělního dopoledne strávit na jejich bohoslužbách. Nezdá se, že by tu ateismus silně působil.

Zakladatelka Hnutí fokoláre, Chiara Lubichová, při své návštěvě v roce 1992 založila 40 km od středu města, na jeho periferii, tak zvanou citadelu – místo, jehož obyvatelé se snaží žít společně evangelium v každodenním životě. V podstatě jde o skutečné malé moderní městečko s domy, malými podniky, sály pro setkání, prodejnami, uměleckými centry, se svým kostelem, školou života a spirituality. Základem vztahů je vzájemná láska – zákon evangelia, která vede ke sdílení kulturních, duchovních i materiálních dober. V současné době je na světě asi 35 citadel (například v Argentině, Brazílii, Belgii, v Německu, Itálii atd.)

V Nairobi se podařilo velice lacino zakoupit zhruba 20 hektarů terénu, na němž pak byla realizována stavba citadely. Je zde centrum ženského a mužského fokoláre pro Afriku, funguje tu truhlářská firma, která vybavila citadelu svými výrobky a úspěšně je prodává v Nairobi. Dále jsou tu i menší dílny, které vyrábějí panenky pro děti, ručně malovaná přání a pohledy. Postupně by zde měla vyrůst malá průmyslová zóna. Toto africké formační místo fokolarínů tedy žije a udržuje své aktivity z výtěžků vlastních rukou.

O víkendu se sem sjelo 16 biskupů z 9 zemí východní části Afriky -  od Angoly až po Jižní Afriku, aby spolu prožili několik dnů v ovzduší spirituality jednoty.


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka