Přesun na obsah

Rozloučení s Jiřím Kaplanem

26. 10. 2011

V sobotu 22. října celebroval kardinál Vlk mši svatou v kostele Matky Boží před Týnem, při které se konal obřad rozloučení s panem Jiřím Kaplanem. Promluvu pronesenou u této příležitosti si můžete přečíst zde.

Jiří Kaplan se narodil v Užhorodě, v roce 1925. Vystudoval matematiku a fyziku na Karlově univerzitě v Praze v letech 1945-1950. V letech 1952-1990 pracoval v Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací. V roce 1968 začal být aktivní v podzemní církvi.

Zabýval se překládáním samizdatové literatury, vybudoval organizační a informační síť.

V roce 1979 od září do prosince byl ve vazbě, byl obviněn za maření státního dozoru nad církví.

Jiří Kaplan byl otcem deseti dětí, posléze dědečkem 30 vnoučatům. Věnoval se hudbě, hrál na violu ve smyčcovém kvartetu.

Letos v září se ještě vypravil znovu do Taizé, které patřilo k jeho oblíbeným místům.

Úryvek z rozhovoru pro OST-WEST. Europäische Perspektiven

„Ve své cele jsem býval často sám. Postupně jsem si ze své paměti utvořil jakýsi malý vesmír modliteb, které mi byly oporou, vzbuzovaly důvěru. Bylo to například Credo – Vyznání víry, Otče náš, Zdrávas Maria a pár latinských modliteb, které jsem znal nazpaměť. Stokrát za den i v noci jsem opakoval tyto modlitby. To mě v mé izolaci postupně naplňovalo klidem a rozvahou. Důvěřoval jsem Bohu. Věděl jsem, že existuje jiná moc než moc lidská. Příliš jsem nepřemýšlel, spíše jsme se modlil.“


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka