Přesun na obsah

Naše restituční kauza

7. 5. 2012

Před víkendem rozvířila některá media kauzu kolem majetkového vyrovnání na základě mnou vysloveného osobního názoru, že když je v současné finanční situaci státu pro parlament problémem schválit zákon o narovnání, bylo by možná myslitelné určité krátkodobé moratorium na splátky státu. Tato myšlenka byla vyslovena už při jednání mezi vládou a církvemi. Tedy nic nového. Dlouhodobé odložení splátek (které já jsem neměl ani na mysli) už tehdy politici odmítli.

Pan kardinál Duka jako předseda ČBK k tomu vydal prohlášení, které je podle mého názoru adresované především novinářům, že za katolickou církev mluví Česká biskupská konference. To on i já velmi dobře víme. Ale novináři, například Právo a Lidové noviny, ve svých reakcích na mou myšlenku prokázali, že oni tohle nevědí, a přikládali mému osobnímu názoru nějakou oficiální váhu, kterou samozřejmě nemá: proto jejich titulky, kterými (asi ne pouze z neznalosti) nás chtějí stavět proti sobě. Já jsem si dobře vědom, že jako emeritní nejsem oprávněn oficiálně mluvit za církev. Novinářům je to zapotřebí připomínat, protože právě z toho plynou mylné závěry, které vyvozují.

Poněkud závažnější se mi zdá, že některá média trochu zaměňují dvě skutečnosti - odklad majetkového narovnání a odklad splátek. Já jsem nemluvil o odložení majetkového narovnání, o které jsem 20 let usiloval, ale o krátkodobém odložení splácení náhrad státem. Ostatně už v minulých dnech jsem se k tomu na svých webových stránkách vyslovil šířeji.

kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka