Přesun na obsah

Brusel dějištěm iniciativy "Společně pro Evropu"

11. 5. 2012

Kardinál Vlk odcestoval do Bruselu, aby se zde v sobotu 12. května zúčastnil celodenního programu iniciativy „Společně pro Evropu“.

Jde o v pořadí třetí mezinárodní shromáždění křesťanských hnutí a komunit.

Nejen Brusel, ale i dalších asi 130 evropských měst, kde bude setkání probíhat paralelně, očekává dospělé i mladé z asi 300 křesťanských hnutí a komunit.

Centrální akce v Bruselu v Square Meeting Centre se zúčastní také zástupci politického a veřejného života: předseda Evropské rady, Herman Van Rompuy (videozáznam), Romano Prodi (bývalý předseda Evropské komise), Marie Voce (prezidentka Hnutí fokoláre), Andrea Riccardi (Komunita Sant´Egidio, ministr současné italské vlády), Thomas Römer (YMCA Mnichov).

Oč v tomto velkém současném projektu půjde?

V Bruselu bude představena široká spojená síť, která ukáže dynamismus bratrství, prolínající v podhoubí Evropu. Základními tématy jsou mír, ekonomie, mezikulturní dialog, přijetí druhých, sociální zodpovědnosti a účasti lidí na vytváření společenství v obcích a městech, ale také problematika rodiny, nových generací atd. Bude tu například citlivé téma pro současnou hospodářskou situaci Evropy – projekt Ekonomika společenství, které rozvede profesor politické ekonomie na milánské univerzitě Luigino Bruni.

Druhá část setkání bude vysílána přes internet a satelit do celého světa. Na závěr zazní Veřejné prohlášení určené institucím a široké veřejnosti.

Tato velká akce má už svou tradici. Počátek má v iniciativě Chiary Lubichové, zakladatelky Hnutí fokoláre, jehož charismatem je Ježíšova modlitba k Otci “aby všichni byli jedno“. V letech 2004 a 2007 se ve Stuttgartu setkaly tisíce zástupců těchto nových křesťanských hnutí a komunit z Evropy, které vznikaly zvláště v posledním půlstoletí, aby projevily svou ochotu pracovat společně pro jednotu a spolupráci mezi národy na základě křesťanských hodnot, ze kterých žijí, aby usilovaly vnášet tyto duchovní hodnoty do základů budování jednotné Evropy. Ta byla otci zakladateli „Evropského společenství“ myšlená na základě křesťanských duchovních hodnot. To ostatně ukazuje i symbol vlajky Evropské unie, vzatý z bible.

Při prvním setkání v r. 2004 se ve Stuttgartu shromáždilo na 10 tisíc zástupců těchto hnutí s představiteli Evropské unie (např. Romano Prodi), s vysokými představiteli církví. S projevem vystoupil například kardinál Walter Kasper, tehdejší předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, a dalšími vysokými představiteli politického a církevního života. Na závěr dalšího setkání ve Stuttgartu v r. 2007 bylo vydáno prohlášení  „7 ano“ pro Evropu. V mezidobí se uskutečňovaly různé akce v tomto duchu -symbol spojování Evropy na trvalých nosných základech.

Nová křesťanská církevní hnutí ukazují, že nejsou jen uzavřena do sebe, ale vycházejí se svými hodnotami do společnosti, ve které žijí, a jsou ochotna aktivně pomáhat.


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka