Přesun na obsah

Plíživá totalita

11. 2. 2013

Před pár dny se soudruh Grebeníček svým projevem v parlamentu k tématu „Jan Palach“ postaral o značný rozruch. Já jsem ten projev uvítal, protože ještě jasněji než různé komunistické projevy dosud (soudružka Semelová a spol.) ukázal, jak se komunisté cítí pevní v sedle a že mají kromě jiného čím dál tím větší drzost. Uvítal jsem ho proto, že když řada událostí v naší současnosti – krajské volby a koalice ČSSD s komunisty, při kterých jim dávali přednost před jinými partnery a svěřovali jim „ideologické“ obory jako kulturu a školství – nevzbudila citlivost pro nebezpečí „plíživé totality“, kterou zřetelně cítili jihočeští studenti, je asi potřeba dalších ještě tvrdších lekcí. Vzpomněl jsem si při tom na Gottwaldův projev v parlamentu v r. 1929 v období bolševizace strany, při němž on údajně na otázku, proč jezdí do Moskvy, prý odpověděl: „Abych věděl, jak vám zakroutit krkem“. Tehdy jako dnes využívají komunisti nejen dobrodiní demokracie, ale i slabosti a chyb těch, kteří ji mají hájit. Miloš Zeman šel při prezidentské kampani ke KSČM prosit o pomoc. Na druhé straně kroky vlády, které dopadají čím dál tím tvrději právě na ty slabé a nejslabší. A do toho amnestie, která dává pardon právě těm největším rozkrádačům. Tím vším podporujeme plíživou totalitu a komunisti vidí, že si mohou dovolovat stále více.

Ta naše „demokracie na český způsob“ má jednu velkou vadu: chápe se jako možnost činit cokoliv, pokud na to má člověk dost síly nebo drzosti. Vždyť je přece svoboda! Tedy také svoboda lhát, svoboda být zlý. A tak už lidé velmi často nerozlišují dobro a zlo a mnozí jsou k aroganci, ke hrubosti, k pusté lži a nepravdě velice tolerantní a lhostejní. Za zlo se nikdo nestydí. Ani soudruh Grebeníček se nestydí za svého otce, který krutě mučil vězně. Chce nám dávat lekce z demokracie. S komunistickým zlem jsme se dosud nevyrovnali. Zůstalo skryté nejen v našich strukturách, ale zdá se často i v myšlení. A proto je tu nebezpečí, že se vrátí, abychom je museli znovu prožít – byť třebas převlečené do modernějšího kabátu, jak to převádějí dnes v Číně. A mohlo by se zdát, že většině společnosti je to jedno. Protestující studenti v jižních Čechách tohle cítí, a proto jsem je podpořil. Lhostejnost je cesta, po které může plíživě přicházet „systémové“ zlo.

V podobné situaci určité letargie společnosti obětoval Palach svůj život, aby probudil svědomí národa. Což to vše, co prožíváme, nestačí, nebo snad někteří čekají na nového Palacha?

kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka