Přesun na obsah

Předvolební boj

21. 10. 2013

Předvolební kampaň ukazuje mimo jiné obraz duchovního a mravního stavu naší společnosti, zvláště v oblasti médií. Z podzemí se vynořují temné síly, anonymní autoři, zaplacení různými stranami, kteří mnohdy nemají odvahu se pod své slovní výkaly ani podepsat. Počítají se stavem společnosti, s tím, že mnozí nedovedou racionálně uvažovat a hledat pravdu, že spolknou to, co se napíše. Takové články jednou vypuštěné splní svůj zaplacený účel. V prezidentské kampani i nyní v předvolebních akcích se takových článků objevuje více. Nedávno vyšel v „Euportálu“ anonymní text plný špíny na lidovou stranu, na spojení s církví, na mne a na různé aktéry duchovní scény, zvláště v posledních dvaceti letech.

Uvažoval jsem o tom, kde se taková zloba bere, a došel jsem k závěru, který se nachází v Písmu: „Ďábel je lhář a otec lži od počátku“ (Jan 8,44). Chápu proto, že se tomu Zlému nelíbí mnohé dobré věci, které se dějí. Jeho soptění v podobě takových lživých článků je potvrzením, že očerňované osoby vlastně dělaly dobré věci. Satanismus je dnes známým fenoménem. Nemusíme jeho projevy hledat jen v mimořádných jevech, ale je dobré vidět, že takovéto projevy skrze lidi, kteří se mu nějak přímo nebo nepřímo upsali nebo s ním úzce svým životem spolupracují, jsou klasickým projevem jeho činnosti.

Je politováníhodné, že se bohužel zvláště různým negativním věcem snadno věří. Lidé se někdy takto utvrzují ve svých averzích. Diskutovat s takovými články, to je pod úroveň všech slušných lidí. S ďáblem se nediskutuje, ďábel se vymítá.

kardinál Miloslav Vlk

Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka