Přesun na obsah

Povolební perspektiva

7. 11. 2013

Na politickém horizontu se poněkud uklidňují předvolební emoce, všechny zajímá povolební perspektiva, možnosti sestavení vlády atd. Očekává se uklidnění vzrušené situace ve vítězné straně, aby bylo vytvořeno klima důvěry pro jednání s ostatními stranami. Objevují se úvahy o průniku různých programových bodů, partneři si kladou podmínky pro spolupráci.

V projevech různých politiků se ukazuje, že demokracie není jejich silnou prioritou. A ani pro pana prezidenta. Také občané nemají ze zkušenosti k demokracii příliš velký respekt, když vědí, jak se s ní v minulosti, i té nedávné, zacházelo.

Někteří politici by lidská práva chtěli i dnes manipulovat podle svého, třeba prostřednictvím neomezených referend o čemkoliv, bez ohledu na psané zákony nebo na běžné třeba nepsané demokratické zvyklosti či na výroky soudů. Vědí, že se s veřejným míněním dá snadno manipulovat. Myslím tu třeba na majetkové narovnání, i když se o něm v poslední době tolik nemluví. Je tu schválený zákon, jsou tu výroky ústavního soudu, jsou tu už i soukromoprávní smlouvy, ale předseda vítězné strany by to chtěl nedemokraticky měnit. Když byla při prvním návrhu zákona zřízena zvláštní dočasná komise PSP ČR i za účasti sociálních demokratů, pod vedením poslance Kasala, která měla úkol za pomoci mezinárodně renomovaných ekonomů stanovit, jestli hodnocení náhrad je v pořádku, bylo zjištěno, že je v pořádku, ale s poznámkou, že kdyby mělo jít o spravedlivé vyrovnání za všechny ta léta, kdy stát držel a využíval neoprávněně církevní majetek, musel by ještě doplatit 168,6 miliard Kč. Tak to stojí černé na bílém v dokumentech dočasné parlamentní komise. Když tedy by pan Sobotka chtěl jednat s církví o snížení v zákoně dohodnuté náhrady za nevydaný majetek, pak bude nutné napřed požádat vládu, aby doplatila uvedený dluh, a pak by se mohlo jednat. Když spravedlnost, tak plnou a pro všechny stejně!

Domnívám se, že případné koaliční strany budou respektovat právo a spravedlnost více než sociální demokraté, a nedovolí jim takové věci, které by byly proti právu a spravedlnosti.

kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka