Přesun na obsah

Důchod

20. 2. 2007

Lidové noviny, možná z nedostatku jiných chytlavých témat, položily na stůl můj odchod do důchodu při dosažení 75 let v příštím květnu. Jsem rád, že to připomínají… Titulek "Vlk musí do důchodu" vyznívá spíše jako výraz skrytého přání…

Jak to v církvi chodí? Pro každého biskupa platí povinnost daná kodexem církevního práva, podat při dosažení 75 let demisi ze svého úřadu do rukou papeže. Však je to také dosti vysoký důchodový věk. Papež rozhodne, jestli demisi přijme nebo ne. Zvyklost bohužel je, že ji obvykle nepřijímá hned, i když by biskup – jako například i já – rád šel do důchodu ihned. Už při návštěvě „ad limina“ loni v listopadu jsem to Svatému otci v osobním rozhovoru připomněl. Jeho úsměv a určité gesto byly dosti výmluvné.

Samozřejmě v květnu  tuto demisi podám a budu žádat Svatého otce, aby mou demisi přijal…

Výsledek oznámím možná už při oslavě svého jubilea  19.5. 07 v katedrále…Je tedy třeba mít trpělivost. I tyto noviny se jistě dočkají. Novináři mají bezesporu svobodu vybírat nástupce na Vojtěchův stolec. Většinou ale nevidí dobře do vnitřních záležitostí církve.


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka