Přesun na obsah

Pravda zvítězí

27. 11. 2015

V minulých dnech přinesla média zprávu o tom, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyzvala Vatikán, aby zastavil stíhání dvou italských investigativních novinářů, kteří byli údajně obžalováni za to, že informovali o případu finanční zpronevěry v římské kurii Vatikánu.

Ale pěkně po pořádku: papež František po svém zvolení zahájil různé reformy papežské kurie. Mimo jiné založil také komisi, která měla provést důkladný audit hospodaření kuriálních úřadů.

 Když jsme byli jako kardinálové shromáždění v Aule Pavla VI. pro přípravu volby nového papeže, hovořilo se veřejně o různých reformách, které římská kurie potřebuje, a mezi jinými padlo také slovo o tom, že je třeba udělat hloubkový audit Vatikánského hospodaření, protože si šéfové velkých úřadů, kongregací, spravují sami některá konta, která nevstupují do celkového rozpočtu Vatikánu. Všechny tyto kritiky slyšel mezi námi přítomný, ještě nezvolený, kardinál Bergolio. Po svém zvolení založil komisi, aby udělala důkladný audit hospodaření. Jmenovaný hlavní auditor shromažďoval údaje z této oblasti, které byly pochopitelně tajné.

A tady to začalo. Dva pracovníci komise se „vloupali“ do jeho počítače, a tak spáchali trestný čin zcizení tajných dokumentů. Proč to udělali, se zatím neví. Na další zprávy o zahájeném soudním procesu se čeká.

Velmi jsem se podivil, jak media dovedou manipulovat zprávy, když 21.11. ČT24.cz uveřejnila zprávu o obžalobě 5 lidí, včetně dvou novinářů. Nevím, jestli dělala nějakou jinde tolik adorovanou investigaci. Ale velmi „eufemisticky“ napsali, že novináři „čerpali“ informace z dokumentů, které „získali“ z počítače hlavního auditora. Ale jak je „čerpali“ a jak je „získali“ – což je velmi podstatné – to média neříkají. Jen to, že dva členové komise se do počítače auditora údajně „dostali“ (místo aby jasně řekli, že se tam „vloupali“) a dokumenty „předali“ novinářům. Nad takovouto zprávou zůstává mnoho otázek. Ti dva se tam vloupali sami nebo na něčí objednávku, materiály „předali“ sami, záměrně nebo za peníze...? Kde je investigace?

Vatikánská prokuratura tento trestný čin vyšetřuje, a proto pozvala dva novináře, kteří materiály „využili“ k napsání dvou knih, aby objasnili řadu okolností, kolem získání těchto tajných dokumentů. Mluvčí OBSE, paní Dunja Mijatovičová, vyzvala Vatikán, aby zastavil soudní jednání proti dvěma italským „investigativním“ novinářům. Řekla doslova: „Novináři musejí být svobodní, aby mohli informovat o věcech veřejného zájmu a mohli chránit své zdroje...“ (mediahub.cz., Právo z 25.11. zcela ve své totalitní tradici). Nevím, jestli ta práva platí i o zdrojích, které jsou původu kriminálního? Myslím, že si tady „Organizace pro bezpečnost“ dělá ostudu, když hájí odmítání spolupráce k vysvětlení trestního činu!

Až bude známa celá pravda, pak se media neomluví a nebudou své omyly dementovat. Myslím, že bychom se s pravdou měli naučit zacházet slušněji...

kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka