Přesun na obsah

Kardinál Vlk v Dakaru

3. 2. 2016

Na pozvání dakarského arcibiskupa Benjamina Ndiayea navštíví kardinál Vlk ve dnech 3. – 7. února Senegal. Motivem návštěvy je slavnostní předání sošky Pražského Jezulátka, kterou kardinál Vlk předá vznikající farnosti v oblasti Tivaouane Peulh. Soška bude umístěna v budoucím kostele, jehož stavba je v této oblasti v brzké době plánována. Farnost v Tivaouane Peulh se nachází na periferii Dakaru. V rozrůstající se periferii je i rostoucí přítomnost křesťanů. Mons. Benjamin Ndiaye, dakarský arcibiskup a předseda biskupské konference, se intenzivně zasazuje o vytváření nových farností. Farnost ve Tivaouane Peulh ponese název „farnost Pražského Jezulátka“. Protože zde v současné době není žádný kostel, probíhají mše svaté ve dvoře sídla sester Matky Terezy. Soška Jezulátka bude do doby vybudování kostela umístěna v kapličce domova sester. Sestry Matky Terezy přišly do Senegalu v roce 2001. Kromě pomoci chudým je hlavní činností péče o nemocné.

Ve čtvrtek 4. února navštíví kardinál Vlk ostrov Gorée. Na ostrově, který je pro svou bohatou historii zapsán na Seznamu světového dědictví Unesco, se nachází tzv. „Dům otroků“. Tato stavba je připomínkou někdejšího obchodu s otroky.

Na 5. února je plánována panelová diskuse v konferenčním centru v Dakaru na téma „Mezináboženské soužití: historické zkušenosti a výhledy do budoucna.“  Diskusi pořádá dakarská univerzita Cheikh Anta DIOP ve spolupráce s velvyslanectvím České Republiky v Senegalu. Převládajícím náboženstvím v Senegalu je islám, jehož příslušníci tvoří asi 93 % obyvatelstva. Křesťanů katolíků jsou zde pouhá 4 %. Ostatní obyvatelstvo vyznává různá přírodní náboženství. 

Svou návštěvu zakončí kardinál Vlk slavnostní mší svatou v dakarské katedrále Panny Marie Vítězné v neděli 7. února. Bohoslužba bude připomínkou 80. výročí vysvěcení katedrály.
Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka