Přesun na obsah

Modlitba za bratra Miloslava Vlka

31. 1. 2017

Vedle mnoha projevů solidarity, jednoty a modlitby z katolické církve obdržel kardinál Miloslav Vlk také hluboké vyjádření bratrské jednoty a podpory od plzeňského biskupa Církve československé husitské ThDr. Filipa Štojdla. S jeho laskavým svolením zde uveřejňujeme celé znění dopisu. 

 

Dopis plzeňského biskupa Církve československé husitské ThDr. Filipa Štojdla:

 

Modlitba za bratra Miloslava Vlka

Už pár týdnů se v Mirovickém husitském kostele modlíme za bratra Miloslava Vlka. Nedávno zaplavily informace o jeho zdravotních potížích celý český internet, proto jsem se rozhodl poprosit vás o něco.

Když jsem se s bratrem Miloslavem před třemi roky poznal, vůbec jsem netušil, že budu moci patřit mezi jeho přátele. Stejně jako stovky dalších lidí, které naprosto samozřejmě a s láskou vždy přijímal.

Když je váš přítel nemocný, tak o něj máte strach. Bratr Miloslav teď ale nepotřebuje ani strach, ani lítost. Potřebuje vědět, že v naprosto šíleně rozděleném světě není sám. A nepotřebuje to samozřejmě jenom on.

Nás dva kdysi nespojilo nějaké učení, dogmata či cokoliv podobného. On je líšnický katolík, já podbořanský husita. A přesto. Byly to ve skutečnosti dvě Marie. Maria z Nazareta, Matka Páně, a Marie Svatošová (zakladatelka českého hospicového hnutí). Tak jak Matku Páně miluje on, tak jak se jí učím mít rád i já. Vím, že se Miloslav od Marie celý život učil přijímat Boží vůli, ať už je jakákoliv. Stejně tak se od ní učil následovat Ježíše, i kdyby to mělo být právě pod kříž.

(...)

Prosím tedy i vás všechny, katolíky, husity, evangelíky, nevěřící, hledající, agnostiky, buddhisty, nebo jak si říkáte. Prosím o modlitby. Nejen pro bratra Miloslava, ale i pro ty, kteří jsou v těchto těžkých chvílích právě s ním.

Prosme společně o uzdravující sílu lásky. Ukažme, a nejen v tomhle případě, že názory a učení jsou mnohem míň, než obyčejná lidská milující solidarita s člověkem, taková, které nás učí Ježíš.

Chiara Lubichová kdysi volala po bratrství a sesterství mezi lidmi. Tento odkaz, který maže hranice mezi lidmi různých kontinentů, vyznání i přesvědčení, bratr Miloslav naplňuje, a já jsem mu za to opravdu vděčný. Bohu díky.

ThDr. Filip Štojdl

biskup plzeňský

Církve československé husitské

a duchovní správce v Mirovicích

za bratra kardinála miloslava - husité


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka