Přesun na obsah

Duchovní podpora pro misi ISAF

23. 3. 2007

Důvodem této návštěvy byl zápis kardinála Vlka do Bible, která bude umístěna v kapli vznikající na základně PRT Fajzabád v Afghánistánu. Podporu vojákům vyjádřil i předseda Ekumenické rady církví v České republice Pavel Černý.

Také on vepsal do Bible své poselství. Od počátku měsíce dubna budou příslušníci 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi působit jako 5. kontingent PRT.

Na základě spolupráce kapitána Zdeňka Mikulky, který v současné době působí jako kaplan v Afghánistánu, s kaplanem 4. brigády rychlého nasazení nadporučíkem Miroslavem Jordánkem, příslušníkem 5. kontingentu ISAF PRT, bude mít také česká armáda své místo v kapli na základně Fajzabád.

Kaple bude součástí nově vznikajícího komplexu, jenž bude sloužit k fyzickému i duchovnímu odpočinku vojáků působících v Afghánistánu. Na základně Fajzabád je vojákům k dispozici současně německý, dánský a český kaplan.

V kapli proto budou symbolicky umístěny německá, dánská a česká Bible. Kaplan nadporučík Miroslav Jordánek a příslušníci 4. brigády rychlého nasazení v roce 2004 realizovali vznik první kaple v historii českých zahraničních misí.

Tato kaple je součástí základny Šajkovac v Kosovu. Češi a Slováci i vojáci jiných národností v misi KFOR využívají kapli nejen při bohoslužbách, ale také jako místo setkávání a odpočinku při plnění úkolů v zahraniční operaci. Oba dva zástupci křesťanských církví vyjádřili uznání a úctu všem, kdo nasazují své síly v náročných situacích.

Kardinál Miloslav Vlk přislíbil vojákům působícím v zahraničních operacích místo ve svých modlitbách. Své poselství zapsané do Bible: „Tvé slovo ať je svítilnou jejich nohám“ doplnilo požehnání všem dobrým snahám a úmyslům, s nimiž odjíždějí do Afghánistánu.


Zdroj: Ministerstvo obrany

Autor: nadporučice Lada Kovářová, tiskový a informační důstojník, 4. brigáda rychlého nasazení


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka